11 maja doradcy podatkowi świętowali 20 lat istnienia swojego zawodu. Gratulujemy!


11 maja obchodzony jest Dzień Doradcy Podatkowego. To zawód zaufania publicznego wykonywany przez ponad 8 tysięcy osób.

 

Doradcy podatkowi reprezentują klientów przed organami podatkowymi, skarbowymi, a także przed sądami administracyjnymi w sprawach z zakresu obowiązków podatkowych. Doradcy podatkowi pomagają również w dokonywaniu prawidłowego ustalenia zobowiązań podatkowych. Poprzez dobór odpowiednich rozwiązań podatkowych wspierają także rozwój przedsiębiorstw.

Zawód doradcy podatkowego pojawił się w Polsce po transformacji politycznej i gospodarczej zapoczątkowanej w 1989 roku, kiedy na wszystkich podatników został nałożony obowiązek samoobliczania podatku.

Pierwsze kancelarie podatkowe i firmy doradztwa podatkowego powstały na początku lat 90. Wtedy pojawiła się potrzeba uregulowania profesji doradcy podatkowego.

Ustawa o doradztwie podatkowym została uchwalona przez Sejm 5 lipca 1996 r. Następnie, 11 maja 2001 r., w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę, na mocy której minister finansów został zobowiązany do zwołania I Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych. Tak rozpoczęła się historia samorządu zawodowego doradców podatkowych w Polsce.

W związku z tym 11 maja doradcy podatkowi obchodzą swoje święto. Zawód ten ma już 20 lat.

 

Pracodawcy RP gratulują zarówno samorządowi, jak i wszystkim doradcom podatkowym. Zawód ten już dawno stał się nieodłącznym elementem życia gospodarczego, co tylko potwierdza, że wiedza i doświadczenie doradców podatków jest nie do przecenienia.

 

Źródło: KRDP / Pracodawcy RP