Co dalej z prezydenckim projektem nowelizacji ordynacji podatkowej?


Sejm po pierwszym czytaniu przekazał prezydencki projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej do prac komisji finansów publicznych. W nowelizacji proponuje się wprowadzenie od dawna postulowanych, korzystnych dla podatników rozwiązań.

 

W środę, 14 stycznia 2015 roku, na 84. posiedzeniu sejmu odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, po czym skierowano go do prac Komisji Finansów Publicznych. Projekt docenili zarówno przedsiębiorcy, jak i środowisko naukowe oraz praktycy prawa podatkowego. Warto wspomnieć o tym, że został on również pozytywnie oceniony przez opozycję. Konieczność zmian dostrzegają zatem rozmaite środowiska. Jednakże dokument, który połączył różne strony barykady, może się okazać solą w oku Ministerstwa Finansów.

 

Na temat niniejszego projektu powiedziano już chyba wszystko. Szeroko komentowany w mediach, wzbudził duże emocje oraz dał nadzieję podatnikom na lepszą i skuteczniejszą ochronę ich praw. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów swoimi wypowiedziami studzą jednak powszechny entuzjazm. Choć nie negują słuszności zaprezentowanych rozwiązań, to jednak pojawiło się duże ryzyko, że Ministerstwo podejmie próbę przekazania projektu do prac Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Tymczasem do stworzenia nowej regulacji ustawowej, która ma zastąpić Ordynację podatkową, jest jeszcze bardzo długa droga. Rezultatem może więc być znaczące opóźnienie wejścia w życie korzystnych dla podatników zmian bądź – biorąc pod uwagę najgorszy scenariusz – całkowite zaniechanie prac nad prezydenckim projektem.

 

W związku z powyższym podatnicy apelują o rozsądne postępowanie rządzących i jak najszybsze przegłosowanie w sejmie omawianej nowelizacji Ordynacji podatkowej. Zmiany potrzebne były od dawna. W tym przypadku dalsze ich odwlekanie okaże się w oczywisty sposób szkodliwe dla podatników, a także dla państwa. Parlamentarzyści, mając możliwość poprawy sytuacji obywateli oraz zwiększenie wśród nich poczucia sprawiedliwości, powinni wykazać się rozwagą i dalekowzrocznością. Wyrazem tego niewątpliwie będzie uchwalenie prezydenckiego projektu w obecnej kadencji sejmu.

 

Łukasz Czucharski, Komitet Podatkowy Pracodawców RP