Kiedy Ministerstwo Finansów jest na „tak”, a kiedy jest na „nie”


Dnia 21 lipca 2015 r. odbyło się posiedzenie Komisji Finansów publicznych w sprawie prezydenckiego projektu zmiany ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności. (druk 3286). Na posiedzeniu byli obecni przedstawiciele Pracodawców RP.

 

Na uwagę zasługuje fakt, że strona rządowa nie wypracowała jeszcze stanowiska dotyczącego proponowanych zmian w regulacjach prawa podatkowego w kontekście inwestycji przedsiębiorstw w badania i rozwój (B+R). Konsultacje społeczne już się jednak zakończyły i trwają prace w Podkomisji Nadzwyczajnej ds. rozpatrzenia przedstawionego przez Prezydenta projektu. Nie wiemy więc na razie, jakie jest zdanie Ministerstwa Finansów na temat prezydenckich propozycji w tym zakresie. Nie można jednak powiedzieć, że zostały one przyjęte z entuzjazmem. Konieczne są wobec tego dalsze uzgodnienia, które będą miały miejsce dopiero na kolejnym posiedzeniu Podkomisji. W tym miejscu należy podkreślić, jak ogromne znaczenie dla polskich przedsiębiorstw chcących wspierać badania i rozwój mają: wprowadzenie ulgi podatkowej na inwestycje w B+R oraz zmiana klasyfikacji opodatkowania aportu własności intelektualnej i przemysłowej. Natomiast w tym momencie wiemy na pewno tylko to, że Ministerstwo Finansów wyraziło zgodę dla likwidacji obowiązującej dzisiaj ulgi na zakup nowych technologii.

Przykrą dla innowacyjnych przedsiębiorców informacja jest to, że jedyne, na co na obecną chwilę godzi się resort finansów, to zniesienie dotychczasowych ulg. Oczekiwana przez przedsiębiorców kolejność wygląda zupełnie inaczej. Najpierw należy zaproponować konstruktywne zmiany w obecnie funkcjonującym systemie, a następnie zastąpić nimi obecne rozwiązania. Zmiana tej kolejności to następna pułapka, w którą wpadło Ministerstwo Finansów.

 

Klaudia Kaniecka, Komitet Podatkowy Pracodawców RP