Kwota wolna od podatku już w Sejmie


Prezydencki projekt ustawy zwiększającej kwotę wolną od podatku trafił do Sejmu. Jeśli nowelizacja zostanie uchwalona, to już od 1 stycznia 2016 r. kwota ta wzrośnie z 3091 zł do 8 tys. zł.

 

Prezydent Andrzej Duda nie zwleka z realizacją obietnic wyborczych. Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 30 listopada trafił do sejmu, a 1 grudnia został skierowany do I czytania. W uzasadnieniu tego dokumentu można przeczytać, iż podstawowym celem projektowanej nowelizacji jest poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz przedsiębiorców. Realizacja tego celu nastąpi poprzez zwiększenie kwoty zmniejszającej podatek z 556,02 zł do 1 440 zł. Oznacza to zwiększenie kwoty wolnej od podatku z 3091 zł do 8000 zł oraz zwiększenie kwoty zmniejszającej zaliczki na PIT z 46,33 zł do 120 zł.

Utrzymywanie kwoty wolnej na tym samym poziomie przez wiele lat doprowadziło do sytuacji, w której przestała ona spełniać swoją podstawową funkcję, mianowicie od dawna w żaden sposób nie odzwierciedla minimum bytowego. W związku z jej podwyższeniem można spodziewać się poprawy sytuacji ekonomicznej podatników. Ponadto niniejsza nowelizacja powinna zwiększyć poziom konsumpcji, co wpłynie pozytywnie na gospodarkę.

 

Komitet Podatkowy Pracodawców RP