Pracodawcy RP o projekcie założeń do zmiany ustawy o podatku od towarów i usług

Propozycja zmian w ustawie VAT będzie miała negatywne konsekwencje, które mogą doprowadzić do destabilizacji praktyki podatkowej w sektorze świadczeń ubezpieczeniowych – ostrzega ekspert Pracodawców RP, doradca podatkowy Mariusz Korzeb. W jego opinii zwiększą się także koszty działalności ubezpieczeniowej, nastąpi także wzrost wysokości składek ubezpieczeniowych.

Celem projektowanej przez Ministerstwo Finansów ustawy jest wprowadzenie zmian polegających na pełniejszym dostosowaniu przepisów o podatku od towarów i usług do prawa unijnego, wynikającego z wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), oraz uwzględnienie tez zawartych w wyrokach Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) na temat zgodności krajowych przepisów z prawem UE.

Zaproponowane zmiany zakładają m.in. uchylenie art. 43, ust. 13 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), Jak wskazano w projekcie, wynika to z faktu, iż powyższy przepis został uznany przez krajowe orzecznictwo sądowe za nieprecyzyjną implementację do krajowego porządku prawnego przepisów art. 135 ust. 1 lit. a) – f) dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347, str. 1, z późn. zm.).

Ponadto podkreślono, iż celem zmian jest uwzględnienie stanowiska wyrażonego przez NSA w sprawach o sygnaturach: I FSK 268/12 i I FSK 577/12. W wyrokach tych uznano bowiem, że w przypadku usług stanowiących element zwolnionej od podatku usługi finansowej lub ubezpieczeniowej, które stanowią odrębną całość oraz będących właściwymi i niezbędnymi do świadczenia usługi zwolnionej, jest zbyt szeroki w kontekście brzmienia stosownych przepisów UE.

Szczegółowe stanowisko Organizacji znajduje się w zakładce: Konsultacje aktów prawnych.

 

Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP, doradca podatkowy