Aktualności


Pomysł dostarczania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej codziennych wyciągów z kont przedsiębiorców prawdopodobnie zostanie porzucony. Był on elementem projektu zmian w Ordynacji podatkowej. Teraz jednak Ministerstwo Finansów – według nieoficjalnych informacji – rezygnuje z prac nad tym rozwiązaniem.

Czytaj więcej


27 kwietnia br. weszła w życie nowelizacja Kodeksu Karnego wprowadzająca  tzw. konfiskatę rozszerzoną. Jej założeniem jest zwiększenie skuteczności konfiskaty środków pieniężnych i innego mienia pochodzącego z przestępstw gospodarczych. Nowe przepisy budzą jednak spore obawy przedsiębiorców.

Czytaj więcej

 

Pracodawcy RP mają na koncie udaną akcję „Wyrwij fiskusowi bat”. Dzięki niej od 2016 roku mamy w polskim systemie podatkowym klauzulę in dubio pro tributario – czyli rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. (…) Wygląda na to, że dziś ten bat trzeba samemu chwycić i świsnąć nim nad urzędniczymi głowami. A może nawet lepiej grubą lagę, żeby dobić się do głów – pisze w „Rzeczypospolitej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

Czytaj więcej

 

Ministerstwo Rozwoju i Finansów nie przedstawiło posłom oceny skutków uszczelniania systemu podatkowego – zdaniem resortu jest na to jeszcze za wcześnie. Zdaniem Pracodawców RP zmiany idą w dobrym kierunku, ale niepokojący jest brak ochrony rzetelnych przedsiębiorców nieświadomie uwikłanych w skomplikowany system wyłudzeń.

Czytaj więcej

 

„Dziennik Gazeta Prawna”: Minister finansów wydał pierwsze objaśnienia. Są one fiskalnym zabezpieczeniem dla firm, które się do nich zastosują. Problem polega na tym, że niewiele wyjaśniają.

Czytaj więcej


„Dziennik Gazeta Prawna”: Fiskus będzie śledził transport oleju rzepakowego, słonecznikowego, sojowego i oliwy – wynika z projektu nowego rozporządzenia, które ukazało się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Olej rzepakowy jest bowiem jednym z towarów, które szczególnie upodobali sobie przestępcy. Według szacunków Pracodawców RP w 2015 r. do budżetu państwa trafiło tylko 83 mln zł z tytułu VAT od estrów metylowych.

Czytaj więcej


Co można nazwać „towarem z górnej półki”? James Bond, superagent, a zarazem znawca dobrego smaku, sięga na przykład po kawior z bieługi, popijając go szampanem Bollinger. Lubi martini „wstrząśnięte, nie mieszane”. Gdyby jednak dotknęło go nieszczęście i spotkał na swojej drodze polską skarbówkę, to dostałby co najmniej niestrawności. Otóż według naszych urzędników podatkowych owa „górna półka” to coca-cola i ptasie mleczko – pisze w „Rzeczypospolitej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

Czytaj więcej

 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym orzekł, że możliwość zastosowania 0-proc. stawki VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów nie może być uzależniona od tego, czy kontrahent był zarejestrowany jako czynny podatnik VAT-UE. Wyrok dotyczy portugalskiego fiskusa, ale ma znaczenie dla polskich przedsiębiorców. Polska skarbówka popełnia bowiem identyczne błędy.

Czytaj więcej


Olej rzepakowy trafi jednak pod specjalny nadzór Ministerstwa Finansów. Resort reaguje na informacje ujawnione przez reporterów śledczych RMF FM, że w projekcie ustawy o monitoringu przewozów towarów wrażliwych ze względu na wyłudzenia VAT, który trafił do Sejmu, olej rzepakowy nie pojawił się. Mimo że był we wcześniejszych pracach rządowych. "Obejmiemy ten towar obowiązkiem monitoringu" - zapewnia reportera Krzysztofa Zasadę wiceminister Leszek Skiba. Na niejasności w przepisach zwrócili uwagę Pracodawcy RP.

Czytaj więcej

 

Projekt ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Jest to kolejny projekt, którego celem jest uszczelnienie systemu podatkowego poprzez zwiększenie nadzoru nad obrotem tzw. towarami wrażliwymi. Pierwotnie projekt obejmował również nadzór nad rynkiem oleju rzepakowego, który wykorzystywany jest do produkcji biokomponentów, wykorzystywanych w popularnym dieslu. W tajemniczych okolicznościach nadzór nad tym rynkiem został jednak wyłączony z projektu ustawy. Pojawia się zatem pytanie, w czyim interesie działają pracownicy resortu finansów?

Czytaj więcej